Turcja

Reklama
Kurorty
Hotele w Cesme
Turcja
Alanya
Bodrum
Kemer
Oludeniz
Marmaris
Antalya
Side
Kusadasi
Izmir
Belek
Fethyie
Zabytki
Kapadocja
Pamukale
Ankara
Troja
Hattusha
Efez
Pergamon
Didima i Milet
Ankara
Góra Nemrut
Dogubeyazit
Turcja
Historia
Geografia
Język
Ludność
Religia
Efez

    Efez to bardzo ciekawe miejsce w Turcji  Egejskiej. Można śmiało stwierdzić, że jest to najlepiej zachowane starożytne miasto w tym rejonie. W starożytności miasto to tętniło prawdziwym życiem- był to ośrodek handlu oraz kultury. Miasto to wyróżnia się przede wszystkim kultem, który był niegdyś w tym miejscu podstawą bytu- kult bogini Cybele. Obecnie można zaobserwować tutaj szeroko idące prace archeologiczne. To także bardzo ważne miejsce dla wszystkich chrześcijan. Z jakiego powodu? Otóż to właśnie w Efez powstała jednak z pierwszych wspólnot chrześcijańskich na terenie Azji Mniejszej.                                                                                                                                                            Ciekawych miejsc tutaj nie brak – możemy przejść się starymi, rzymskimi uliczkami.  Zobaczyć jak wyglądały ówczesne szalety, domy publiczne, amfiteatr oraz biblioteka. Biblioteka Celsusa zbudowana została w drugim wieku przed naszą erą. Niegdyś była to jednak z największych antycznych bibliotek- fasada ozdobiona jest czterema cnotami: Sophia, Arete, Ennoia oraz Episteme.  

        

       Ogromną atrakcją turystyczną w Efez są rzymskie wille inaczej domy z tarasami- możemy je zobaczyć naprzeciwko Świątyni Hadriana. Tak właśnie mieszkali najbogatsi rzymianie w czasach swojej świetlności. Mamy możliwość zobaczenia mozaik, malowideł ściennych, systemów kanalizacyjnych, łaźni i innych miejsc i rzeczy, które posiadali jedynie najbogatsi.  

                                     

        Zwiedzanie Efez możemy rozpocząć z dwóch miejsc: pierwsze z nich to wejście południowe od strony Odeonu oraz drugie wejście od strony Teatru Wielkiego. W sezonie bilety wstępu są nieco droższe- kosztują 20 YTL. Natomiast poza nim możemy kupić normalny bilet już za 15 YTL.

Praktyczne porady
Zakupy na bazarze
Jaka waluta?
Najlepszy kurort?
Wspomnienia
Ceny w Turcji
Pogoda w Turcji
Z jakim biurem?
Jedzenie w Turcji
Istambuł
Zabytki
Rozrywka
Geografia
Historia
Religia
Hotele
Alanya
Bodrum
Antalya
Kemer
Oludeniz
Reklama

Turcja
last minute
strona główna | reklama | kontakt
Copyright 2009 turcja.etunezja.pl Wszystkie prawa zastrzeżone Grafika: Wojciech Czerniak || Kodowanie: R-Studio